Petek Temizliği

Son teknoloji özel robot ile peteklerinizi yılda bir kere yıkatmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Kalorifer petekleri bulunduğu ortamda içerisinden geçen sıcak suyun sayesinde ısı sağlar.

istanbul petek temizleme firmaları olarak kullanım sonrası kalorifer tesisatının, boru yüzeylerinin ve petek kanallarının kimyasal ilaç ve cihazlarla petekleri sökmeden ve etrafı kirletmeden yapılan temizliktir. Petek temizliğinin kullanıcıları tarafından çok gerekli görülmediğinden kışın ısı verimliliği düşmektedir.

Cihazlarla ve kimyasal ilaçlarla yapılan petek temizliği uygulaması kış başlamadan yapıldığı taktirde sıcak ve sorunsuz bir geçirmek anlamına gelmektedir. Yapılan temizlik kullanım sonrası oluşan çamurlaşma ve tortu tabakasının kimyasal ilaçlı cihazla temizlenmektedir.

Petekleriniz kalorifer tesisatı içerisinde kapalı devrede oluşan çamurlu suyun negatif etkilerine maruz kalmaktadır. Özelliklerde su içerisindeki kireç, peteklerin içerisinde kireç tabakası oluşturmakta ve oluşan bu kireç kalorifer tesisat yüzeyine yapışmaktadırlar. Yapışan bu kireç boru çapının daralmasına neden olarak petek kanallarının tıkanmasına sebep olur. Neden olan bu çamurlanma, kireçlenme sonrası ısınma problemi yaşamanıza neden olur.


  • Daha önce ısıttığı halde peteğinizin zamana ve kullanıma bağlı olarak üstünün ısıtması altının ısıtmaması halinde,
  • Her zamankinden daha fazla yakıt tüketiliyor ise
  • Peteklerde hem kısmi hem de geç ısınma sorunu var ise
  • Kombi ses yapıyor ve arıza oluşturmaya başladı ise yani sürekli çalıyor ekonomik moda geçmiyor ise
  • Kombiye bakım yapılmış ve hala ısıtmıyor ise,
  • Peteklerin havalarının alınmasına rağmen hala ısınmıyor ise
  • Petek havasını aldığınız sırada çamurlu ve paslı su akıyor ise,
  • Kombi bakımı yapılırken kombi filtresi çamurla ya da pasla kapanmışsa


Petek temizliği nasıl yapılır?

Zamana ve kullanıma bağlı olarak peteklerde tıkanıklık, kireçlenme, çamur gibi nedenlerden ötürü peteklerinizin dışarıya ısı sağlamasını engeller.Yani peteklerden istediğimiz verimi alamayız. Bu yüzden petek temizliği yapmalıyız.


Petek temizliğini petek temizleme cihazı ve temizleyici kimyasal madde kullanarak yapmaktayız. Bu kimyasal madde tesisatta su ile dolaştırılarak temizleme cihazının yapmış olduğu basınç etkisiyle de kireci çözmekle beraber içerisindeki tortuları dışarıya çıkartmaktadır. 

Kombinizin yıllık bakımlarını yaptırdığınız gibi kombi petek yıkama işlemi ile kombinizin daha verimli çalışmasını peteklerinizin çok daha iyi ısıtmasını sağlarsınız.


Peteklerinizin içinde zamanla paslanma, kireçlenme ve balçıklaşma meydana gelir. Özel robot ve ilaçlarla petek temizleme işlemini yılda bir kere yaptırmak gerekmektedir. Yılda bir kere yaptırdığınız petek temizleme işlemiyle kombinizin ömrünü arttırırsınız, %25 tasarruf sağlarsınız ve çok daha iyi ısınırsınız. Petek yıkama cihazımız ile 20 dakika gibi bir sürede tüm kalorifer tesisatınızın temizliği yapılır.

Petek temizliği için uzman ekibimiz ve ekipmanlarımızla hizmetinizdeyiz.